Wicks Trophy

[Second Race of the Series]

This trophy was presented by M. Jack Wicks in 1970 to be awarded to the winner of the second race in the Annual Class X Junior Fleet Regatta. This is a perpetual trophy.

Year Name of Boat Club Skipper
1968 G.J.D. Minnetonka Yacht Club David Gluek
1969 Polliwog Cedar Lake Yacht Club Bill Butz, Jr.
1970 “X”-Plorer Minnetonka Yacht Club Tom Burton
1971 Lil Belmo Cedar Lake Yacht Club Bruce Rosenheimer
1972 Buoy Banger Cedar Lake Yacht Club Jamie Wiebrecht
1973 Easy Going XII Minnetonka Yacht Club Skipper Wyer
1974 Easy Going XII Minnetonka Yacht Club Skipper Wyer
1975 Blue Wing Lake Geneva Yacht Club Harry Melges, III
1976 Pegasus V Minnetonka Yacht Club Peter Slocum
1977 Goodrich Pine Lake Yacht Club Rich Gallun
1978 Cub-Scowski Pewaukee Yacht Club Pat Miller
1979 Harvey Boatbanger Lake Beulah Yacht Club Robert Harvey
1980 Easy Rider Lake Geneva Yacht Club Todd Perrigo
1981 White Cap Delavan Lake Yacht Club Steve Mattison
1982 Tim Can Lake Beulah Yacht Club Tim Schmidt
1983 “X”-it Cedar Lake Yacht Club Brian Sprinkman
1984 Agent 00-7 Lac LaBelle Yacht Club Jim Young
1985 Agent 00-7 Lac LaBelle Yacht Club Jim Young
1986 IT Pewaukee Lake Yacht Club Nic Weber
1987 Wild Willy Cedar Lake Yacht Club Bill Lieber
1988 Speedy Gonzales Pewaukee Yacht Club Griff O'Rourke
1989 Auf Bald Minnetonka Yacht Club Peter Strothman
1990 The Last "X" Cuse Cedar Lake Yacht Club Rob Eckert
1991 Auf Bald Minnetonka Yacht Club Peter Strothman
1992 Kamikaze Delavan Lake Yacht Club Seth Berman
1993 Gas X Minnetonka Yacht Club Zak Fanberg
1994 Spilly Pine Lake Yacht Club Sally Barkow
1995 Stormin Jr Lake Geneva Yacht Club Iggy Labanauskas
1996 Stormin Jr Lake Geneva Yacht Club Iggy Labanauskas
1997 Wide Open Lake Geneva Yacht Club Vincent Porter
1998 Old Red Lake Beulah Yacht Club Ben Porter
1999 Whale'n Pewaukee Yacht Club Tom Driscoll
2000 Old Red Lake Beulah Yacht Club Katie Porter
2001 Aqua Regia Lac LaBelle Yacht Club Matthew Wean
2002 Flyiing Toaster Minnetonka Yacht Club Erik Bowers
2003 No race
2004 Vela Veloce Lac LaBelle Yacht Club Robbie Johnson
2005 Slide Slipper Cedar Lake Yacht Club Kaitlyn Sacotte
2006 Rasta Rocket Lake Beulah Yacht Club George Kutschenreuter
2007 Backdraft Lake Geneva Yacht Club Charlie Morris
2008 Big Daddy Lake Geneva Yacht Club Matt Ripkey
2009 Shiny Object Minnetonka Yacht Club Anders Ekholm
2010 Frogger Minnetonka Yacht Club Johnny Ferguson
2011 No Race
2012 Peeps Pewaukee Yacht Club JP Friend
2013 PM Lake Geneva Yacht Club Parker Michel
2014 Whale'n Pewaukee Yacht Club Robbie Lindeman
2015 Shimmer  Lake Geneva Yacht Club Harry Melges IV
2016 Winderful Pine Lake Yacht Club Ellie Harned
2017 Xackley Pine Lake Yacht Club Suzanne Ackley
2018 Blue Lightning Lake Geneva Yacht Club Finn Burdick

Burdick