Minnetonka Yacht Club

[Third Race of Series]

This trophy was donated by the Minnetonka Yacht Club in 1941 to be awarded to the winner of the third race in the annual Class X regatta. This is a perpetual trophy.

[The Class X Senior fleet sailed split fleets in 1977-1984. The perpetual trophies were shared by the race winners in each fleet. The first winner listed beat the other in the overall standings.]

Year Name of Boat Club Skipper
1941 Cracker Jack Delavan Yacht Club Buddy Wallen
1942 Elida Pine Lake Yacht Club Richard Forester
1943 - 1945 No Regatta Due to War
1946 No race - No wind
1947 No race - No wind
1948 Albatross White Bear Yacht Club Tommy Irvine
1949 Ripple Pine Lake Yacht Club Carol Gallun
1950 Ida Too Minnetonka Yacht Club John C. Brackett
1951 Small Frey V Lake Geneva Yacht Club Peter Freytag
1952 Tow Head Lake Geneva Yacht Club Tom Ferris
1953 Mutineer Lake Geneva Yacht Club John Anderson
1954 My Allowance Lake Geneva Yacht Club Fritz Kroeger
1955 Full House Lake Geneva Yacht Club Terry Leahy
1956 Two Sisters Beaver Lake Yacht Club Karen Kutchera
1957 I’ll Try Again Cedar Lake Yacht Club Pat McCabe
1958 We Try Too Pewaukee Yacht Club Ricky Frank
1959 Built Right Pine Lake Yacht Club Bill Wright
1960 We Try Too Pewaukee Yacht Club Ricky Frank
1961 Wind Bag Okoboji Yacht Club Larry & Jim Jensen
1962 Wee Lady Minnetonka Yacht Club Bill Allen
1963 Skip Jack II Oconomowoc Yacht Club William Swendson
1964 Bottoms Up Jr. Delavan Lake Yacht Club Dave Norton
1965 We Try II Pewaukee Yacht Club Tom Frank
1966 Mom’s Mink Lake Beulah Yacht Club Will Norris
1967 Fellowship Okoboji Yacht Club Dan Bowers
1968 Dauntless III Minnetonka Yacht Club David Ferguson
1969 We-Ketch-Um Nagawicka Yacht Club Fred Pfeil
1970 Press ‘N Browns Lac LaBelle YachtClub Bradford Brown
1971 Ach Ja Nagawicka Yacht Club Henry Erkelenz
1972 “X”-Plorer Minnetonka Yacht Club Tom Burton
1973 High Flyer Lake Beulah Yacht Club Jim Zahn
1974 Vitamite II Lake Beulah Yacht Club Kent Haeger
1975 Buttoms Up Lake Beulah Yacht Club Dave Bohl
1976 Easy Rider Lake Geneva Yacht Club Jeff Perrigo
1977 Chipahoy Cedar Lake Yacht Club Chip Darrow
1977 Ripe Banana Cedar Lake Yacht Club Chad Sprinkman
1978 Poky Cedar Lake Yacht Club Bean Pok
1978 Sonavagun II Cedar Lake Yacht Club Jeff Baldus
1979 Creeper Too Pewaukee Yacht Club Paul Biwer
1979 Blue Wing Lake Geneva Yacht Club Harry Melges, III
1980 Lucky Eddie Cedar Lake Yacht Club Ed Eckert
1980 Rush LacLaBelleYacht Club Bill Mihelich
1981 NO NAME Lake Geneva Yacht Club Hans Melges
1981 Bealer’s Bomb Oconomowoc Lake Y.C. Paul Esser
1982 Stormin’ Pewaukee Yacht Club Andy Burdick
1982 Jaws II Cedar Lake Yacht Club John Kasten
1983 Stormin’ Pewaukee Yacht Club Andy Burdick
1983 Island Fun Minnetonka Yacht Club Brett Adams
1984 ELAD Pewaukee Yacht Club Scott Dale
1984 Out of the Blue Lake Geneva Yacht Club Jeff Doubek
1985 Don’t Mesh With Me Beaver Lake Yacht Club John Mesching
1986 The One and Only Lake Beulah Yacht Club Shannon Meller
1987 Pier Pressure Cedar Lake Yacht Club Amy Dukes
1988 Pier Pressure Cedar Lake Yacht Club Amy Dukes
1989 Fast Option Pewaukee Yacht Club Joe Boland
1990 IT Pewaukee Yacht Club Nic Weber
1991 Wind Struck Minnetonka Yacht Club Morgan Fanberg
1992 Auf Bald Minnetonka Yacht Club Peter Strothman
1993 Storm Front Pine Lake Yacht Club Jeff Surles
1994 Hot Property Minnetonka Yacht Club Hans Zinn
1995 Zenda Express Lake Geneva Yacht Club Justin Hood
1996 The Edge Clear Lake (Iowa) Yacht Club Thomas Zanios
1997 No race - No wind
1998 Wide Open Lake Geneva Yacht Club Vincent Porter
1999 The Blur Minnetonka Yacht Club David Blanchard
2000 Defender Lake Geneva Yacht Club Andy Labanauskas
2001 Flat Out Lake Geneva Yacht Club Nathan Quist
2002 X-1 Minnetonka Yacht Club Zachary Hester
2003 X-1 Minnetonka Yacht Club Zachary Hester
2004 Unbridled Lac LaBelle Yacht Club Trevor Stack
2005 A. O. Kay Okauchee Yacht Club Alex Kay
2006 White Trash Clear Lake Yacht Club Jon Osmundson
2007 Rasta Rocket Lake Beulah Yacht Club George Kutschenreuter
2008 Vida Del mar Pewaukee Yacht Club Nicholas Clemence
2009 Blues Mobile White Bear Yacht Club Eddie Cox
2010 Klementine VII Lake Beulah Yacht Club Kate Klement
2011 No Xcuses White Bear Yacht Club Will Crary
2012 Full Throttle Lake Geneva Yacht Club RJ Porter
2013 Ghetto Fast Lake Geneva Yacht Club Will Huerth
2014 Boaty Pewaukee Yacht Club Alec Bischoff
2015 Peeps Pewaukee Yacht Club JP Friend
2016 No Race    
2017 All In Lake Geneva Yacht Club Chapman Petersen
2018 Aderyn Pewaukee Yacht Club Red Tornehl

Tornehl