Lake Geneva Yacht Club

[Third Race of the Series]

This trophy was presented in 1970 by the Lake Geneva Yacht Club to be awarded to the winner of the third race in the annual Class X Junior Fleet Regatta. This is a perpetual trophy.

Year Name of Boat Club Skipper
1968 Stormy Lake Geneva Yacht Club Susie Pegel
1969 Press ‘N Browns Lac LaBelle Yacht Club Bradford Brown
1970 “X”-Plorer Minnetonka Yacht Club Tom Burton
1971 Beast of Beulah Lake Beulah Yacht Club Jeff Davenport
1972 Penguin White Bear Yacht Club John Redpath
1973 X-Rated Nagawicka Yacht Club Mitch Moylan
1974 X-Rated Nagawicka Yacht Club Mitch Moylan
1975 Chipahoy Cedar Lake Yacht Club Chip Darrow
1976 Chipahoy Cedar Lake Yacht Club Chip Darrow
1977 Lightning Lac LaBelle Yacht Club Lou Morgan, Jr.
1978 Harvey Boatbanger Lake Beulah Yacht Club Robert Harvey
1979 Bealer’s Bomb Oconomowoc Lake Club Paul Esser
1980 Verboten Pine Lake Yacht Club Alby Gallun
1981 Dutch Touch Nagawicka Yacht Club Dan Hollenbeck
1982 Gun Shy Cedar Lake Yacht Club Mike Darrow
1983 No race - No wind
1984 “X” It Cedar Lake Yacht Club Brian Sprinkman
1985 Pete’ll Catch Ya Lake Beulah Yacht Club Peter Katcha
1986 Out of the Blue Too Delavan Lake Yacht Club Scot Cameron
1987 Wind Fox Minnetonka Yacht Club David Strothman
1988 It Pewaukee Yacht Club Nic Weber
1989 Wind Fox Minnetonka Yacht Club David Strothman
1990 The Last "X" Cuse Cedar Lake Yacht Club Rob Eckert
1991 Auf Bald Minnetonka Yacht Club Peter Strothman
1992 Stiletto Pewaukee Yacht Club J.J. Hausmann
1993 Gas X Minnetonka Yacht Club Zak Fanberg
1994 X-Porter Lake Beulah Yacht Club John Porter
1995 Stormin Jr Lake Geneva Yacht Club Iggy Labanauskas
1996 Quantum Leap Jr. Pewaukee Yacht Club Chad Rechcygl
1997 Wide Open Lake Geneva Yacht Club Vincent Porter
1998 Defender Lake Geneva Yacht Club Andy Labanauskas
1999 Inside the Ride White Bear Yacht Club Andrew Keane
2000 Inside the Ride White Bear Yacht Club Andrew Keane
2001 Still Smokin' Okauchee Yacht Club Matthew Zea
2002 Fiddis Lake Beulah Yacht Club Annie Kate Haeger
2003 None Shall Pass Lake Beulah Yacht Club Will Haeger
2004 Deuces Wild Cedar Lake Yacht Club Peter Studer
2005 Magic Minnetonka Yacht Club Robbie Allen
2006 Rasta Rocket Lake Beulah Yacht Club George Kutschenreuter
2007 Full Throttle Lake Geneva Yacht Club Davis Porter
2008 Warrior Lake Genev Yacht Club Joe Rolander
2009 Blackjack Lake Beulah Yacht Club George Kiernan
2010 Lord of the Dings Lake Geneva Yacht Club Malcolm Lamphere
2011 Frogger Minnetonka Yacht Club Johnny Ferguson
2012 Windquest Pewaukee Yacht Club David Winquist
2013 Patriot Pewaukee Yacht Club Max Schieble
2014 The Butcher Lake Geneva Yacht Club Finn Rowe
2015 All In Lake Geneva Yacht Club Chapman Petersen
2016 All In Lake Geneva Yacht Club Chapman Petersen
2017 Fearless Oshkosh Yacht Club Jack Scherer
2018 Lochness Minnetonka Yacht Club Kate Ness

Ness