Dr. and Mrs. C.Y. Wiswell Perpetual Trophy

Presented to the I.L.Y.A. by Mr. and Mrs. Robert E. Pegel in honor of Dr. and Mrs. C.Y. Wiswell, this trophy is to be awarded annually to skipper of the Class X Junior Fleet having the highest standing of the regatta.

Year Name of Boat Club Skipper
1968 G.J.D. Minnetonka Yacht Club Dave Gluek
1969 Polliwog Cedar Lake Yacht Club Bill Butz, Jr.
1970 “X”-Plorer Minnetonka Yacht Club Tom Burton
1971 Beast of Beulah Lake Beulah Yacht Club Jeff Davenport
1972 Peguin White Bear Yacht Club John Redpath
1973 X-Rated Nagawicka Yacht Club Mitch Moylan
1974 Easy Going XII Minnetonka Yacht Club Skipper Wyer
1975 Blue Wing Lake Geneva Yacht Club Harry Melges, III
1976 Double Trouble Cedar Lake Yacht Club Jim Schaefer
1977 Lightning Lac LaBelle Yacht Club Lou Morgan, Jr.
1978 Harvey Boatbanger Lake Beulah Yacht Club Robert Harvey
1979 Boomerang II Lac LaBelle Yacht Club David Harris
1980 Tomikazi Pewaukee Yacht Club Tom Frentzel
1981 Snack Pack Beaver Lake Yacht Club Andy Gehl
1982 Go-For Pewaukee Yacht Club Bobby Schieble
1983 “X”-it Cedar Lake Yacht Club Brian Sprinkman
1984 Agent 00-7 Lac LaBelle Yacht Club Jim Young
1985 Agent 00-7 Lac LaBelle Yacht Club Jim Young
1986 Go For It! Cedar Lake Yacht Club Joe Curtes
1987 2 for Sail Lake Beulah YachtClub Matt Grubis
1988 It Pewaukee Yacht Club Nic Weber
1989 Wind Fox Minnetonka Yacht Club David Strothman
1990 The Last "X" Cuse Cedar Lake Yacht Club Rob Eckert
1991 Auf Bald Minnetonka Yacht Club Peter Strothman
1992 Wind Struck Minnetonka Yacht Club Zak Fanberg
1993 Ande's Off Cedar Lake Yacht Club Andy Best
1994 Spilly Pine Lake Yacht Club Sally Barkow
1995 Stormin Jr Lake Geneva Yacht Club Iggy Labanauskas
1996 Stormin Jr Lake Geneva Yacht Club Iggy Labanauskas
1997 Wide Open Lake Geneva Yacht Club Vincent Porter
1998 Inside the Ride White Bear Yacht Club Andrew Keane
1999 Whale'n Pewaukee Yacht Club Tom Driscoll
2000 Speed Bump Cedar Lake Yacht Club Patti Schmidt
2001 Paco Pine Lake Yacht Club Patrick O'Hara
2002 A-Train Pewaukee Yacht Club Andrew Bohl
2003 Fiddis Lake Beulah Yacht Club Annie Kate Haeger
2004 A. O. Kay Okauchee Lake Yacht Club Alex Kay
2005 Magic Minnetonka Yacht Club Robbie Allen
2006 Rasta Rocket Lake Beulah Yacht Club George Kutschenreuter
2007 Full Throttle Lake Genev Yacht Club Davis Porter
2008 Warrior Lake Genev Yacht Club Joe Rolander
2009 Barr-B-Que Lake Beulah Yacht Club Michael Barr
2010 Regatta incomplete - Lack of wind
2011 Frogger Minnetonka Yacht Club Johnny Ferguson
2012 Fearless Nagawicka Lake Yacht Club Jack Behrend
2013 Land Shark Pewaukee Yacht Club Joey Biwer
2014 Route 66 Pewaukee Yacht Club Christian Spencer
2015 Shimmer Lake Geneva Yacht Club Harry Melges IV
2016 All In Lake Geneva Yacht Club Chapman Petersen
2017 Simonized Pewaukee Yacht Club Meta Simon
2018 Jet La Belle Yacht Club Sean Mihelich

1