Calhoun Yacht Club Trophy

[Second Race of Series]

This trophy was donated by the Calhoun Yacht Club in 1941. It is to be awarded to the winner of the second race in the annual Class X regatta. It is a perpetual trophy.

[The Class X Senior fleet sailed split fleets in 1977-1984. The perpetual trophies were shared by the race winners in each fleet. The first winner listed beat the other in the overall standings.]

Year Name of Boat Club Skipper
1941 Megohm Calhoun Yacht Club Robert DeWit
1942 Moby Dick Delavan Lake Yacht Club Buddy Melges
1943 - 1945 No Regatta Due to War
1946 No race - No wind
1947 Lady of the Lake White Bear Yacht Club Sally Cook
1948 Calamity Jane Lake Geneva Yacht Club Jane Wiswell
1949 Albatross White Bear Yacht Club Tom Irvine
1950 Tipsee Cedar Lake Yacht Club Jim Mueller
1951 Tow Head Lake Geneva Yacht Club Tom Ferris
1952 Pickled Harring Lake Geneva Yacht Club Pat Harring
1953 No race - No wind
1954 Shamrock Okoboji Yacht Club Mike Flannigan
1955 Invictus Lake Geneva Yacht Club Chuck Anderson
1956 Invictus Lake Geneva Yacht Club Chuck Anderson
1957 We Try Too Pewaukee Yacht Club Ricky Frank
1958 Show Me Pewaukee Yacht Club Bill Biersach
1959 Topsy Turvy Lac LaBelle Yacht Club Jeff Erwin
1960 We Try Too Pewaukee Yacht Club Ricky Frank
1961 Dauntless Minnetonka Yacht Club Cory Ferguson
1962 Driftwood Pewaukee Yacht Club Michael Sanger
1963 Mighty High II Delavan Lake Yacht Club Doug Cameron
1964 Will-E-Go Pewaukee Yacht Club Will Perrigo
1965 Wee Lassie V Minnetonka Yacht Club Harold Allen
1966 Splash White Bear Yacht Club Sue Liedl
1967 Nuff’s Luff Minnetonka Yacht Club Bob Nuffort, Jr.
1968 Just Fitts Minnetonka Yacht Club Charlie Fitts
1969 Dauntless III Minnetonka Yacht Club David Ferguson
1970 Mor-an-Mor Beaver Lake Yacht Club Tim Moran
1971 Sea Gulps Pewaukee Yacht Club Janice Brook
1972 “X”-Plorer Minnetonka Yacht Club Tom Burton
1973 Bob’s Buoy II North Lake Yacht Club Bob Pavlic
1974 “X”-Plorer Minnetonka Yacht Club Mark Burton
1975 T-Kay-O Okauchee Yacht Club Tim Kay
1976 Brew’n Crew Pine Lake Yacht Club Bruce Gallagher
1977 Chipahoy Cedar Lake Yacht Club Chip Darrow
1977 Poky Cedar Lake Yacht Club Dean Pok
1978 We-Ketch-Um Nagawicka Yacht Club Mike Pfeil
1978 Lutz-a Luck Lac LaBelle Yacht Club Mike Lutz
1979 Lucky Eddie Cedar Lake Yacht Club Ed Eckert
1979 We-Ketch-Um Nagawicka Yacht Club Mike Pfeil
1980 Vantastic White Bear Yacht Club Van Johnson
1980 Lightning Lac LaBelle Yacht Club Kelly Morgan
1980 1981 Gutsy Delavan Lake Yacht Club David MacGougall
1980 X-tinct Pewaukee Yacht Club Patrick Miller
1982 Stormin’ Pewaukee Yacht Club Andy Burdick
1982 SS Skut-But Lake Beulah Yacht Club Joe Skotarzak
1983 Stormin’ Pewaukee Yacht Club Andy Burdick
1983 Gun Shy Cedar Lake Yacht Club Dick Darrow
1984 Island Fun Minnetonka Yacht Club Brett Adams
1984 Snack Pack Beaver Lake Yacht Club Andy Gehl
1985 Wait Up Nagawicka Lake Yacht Club Dan Konitzer
1986 The One and Only Lake Beulah Yacht Club Shannon Meller
1987 No Pain-No Gain Lac LaBelle Yacht Club Dan Keck
1988 Wet 'n Wild Delavan Lake Yacht Club Ed Clair
1989 X-Cel Minnetonka Yacht Club Chris Jewett
1990 X-Cel Minnetonka Yacht Club Chris Jewett
1991 The Last "X" Cuse Cedar Lake Yacht Club Rob Eckert
1992 X-orcist Okoboji Yacht Club Mike Everist
1993 Auf Bald Minnetonka Yacht Club Peter Strothman
1994 Zenda Express Lake Geneva Yacht Club Justin Hood
1995 No Fear Pewaukee Yacht Club John Spytek
1996 Time X Minnetonka Yacht Club Jesse Cote
1997 Time X Minnetonka Yacht Club Jesse Cote
1998 Wha-Hoppen Minnetonka Yacht club Eric Oppen
1999 X-Mas Nagawicka Lake Yacht Club Peter Maslowski
2000 Whale 'n Pewaukee Yacht Club Tom Driscoll
2001 Ditsie Chicks Cedar Lake Yacht Club Meg Gross
2002 Full Throttle Lake Genevqa Yacht Club Bri Porter
2003 #@!! Good Pewaukee Yacht Club Eric Good
2004 Backdraft Lake Geneva Yacht Club Patrick Doran
2005 A. O. Kay Okauchee Yacht Club Alex Kay
2006 Voo Doo Child Minnetonka Yacht Club Mike Hanson
2007 Boomerang LaBelle Yacht Club Ben Otten
2008 Vida Del mar Pewaukee Yacht Club Nicholas Clemence
2009 Klementine VII Lake Beulah Yacht Club Kate Klement
2010 Warrior Lake Geneva Yacht Club Joe Rolander
2011 No Xcuses White Bear Yacht Club Will Crary
2012 On Fire North Lake Yacht Club Noah Janssen
2013 Korbinator Oshkosh Yacht Club Korbin Kierstead
2014 Krusher Cedar Lake Yacht Club Nick Rusher
2015 Route 66 Pewaukee Yacht Club Christian Spencer
2016 Route 66 Pewaukee Yacht Club Christian Spencer
2017 5 Star Lake Geneva Yacht Club Kyle Navin
2018 All-In Lake Geneva Yacht Club Chapman Petersen